Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych

Niepełnosprawność jest jak deszcz - my dajemy Ci Parasol

en

Multimedia


Uniwersytet Medyczny prekursorem dostępności

Życie bez nerwów

 



5 filmów dotyczących niepełnosprawności i dostępności

Przedstawiamy Państwu 5 filmów dotyczących niepełnosprawności i dostępności na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, które zostały zrealizowane w ramach projektu „Uniwersytet z wyobraźnią - program zwiększenia dostępności UMP dla studentów niepełnosprawnych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, na podstawie umowy o dofinansowanie nr: POWR.03.05.00-00-A064/20 z dnia 27 listopada 2020r.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które w nich wystąpiły!

- Film "Czy jesteśmy dostępni?"
- Wersja z językiem migowym

 

- Film "Nie kryj się!"
- Wersja z językiem migowym

 

- Film "Recepta na niepełnosprawność"
- Wersja z językiem migowym

 

- Film "Ćwiczymy wyobraźnię"
- Wersja z językiem migowym

 

- Film "Rozdajemy parasole"
- Wersja z językiem migowym

 



Niepełnosprawność w kinie


Przedstawiamy 10 interesujących filmów, które pomogą zaznajomić się z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami:

Niepełnosprawność wzrokowa

1. Imagine (2012) - fabuła koncentruje wokół Iana, niewidomego nauczyciela, który rozpoczyna pracę w prestiżowym ośrodku dla niewidomych. Próbuje nauczyć swoich podopiecznych samodzielnego poruszania się w świecie osób widzących, stosując niekonwencjonalne metody. Film pokazuje, że samodzielność osób niepełnosprawnych często wiąże się z ryzykiem, ale to cena, którą trzeba zapłacić za niezależność.



2. Ray (2004) - film biograficzny opowiadający o legendzie bluesa i jazzu Rayu Charlesie, który mimo niepełnosprawności odnosi muzyczny sukces.



Choroby rzadkie - deformacja twarzy

3. Cudowny chłopak (2017) - główny bohater nastoletni Auggie w wyniku choroby ma zdeformowaną twarz. Przeszedł kilkadziesiąt operacji, które nie poprawiły znacząco jego wyglądu. W wieku 11 lat chłopiec pierwszy raz idzie do szkoły, ponieważ wcześniej uczył się w domu. Jego pojawienie się w szkole budzi wielką sensację. Staje się obiektem drwin, dzieci nie chcą się z nim przyjaźnić. Z czasem koledzy Auggiego przekonują się, że wygląd nie zawsze świadczy o wartości człowieka.



Nowotwór - białaczka

4. Bez mojej zgody (2009) - film opowiada historię dwóch sióstr. Anna urodziła się po tym, gdy jest starsza siostra Kate zachorowała na białaczkę. Powód przyjścia na świat Anny był ściśle określony – miała być „rezerwuarem” tkanek i organów dla nieuleczalnie chorej siostry. Cały czas żyje w cieniu umierającej Kate oddając dla niej krew i tkanki. Moment przełomowy następuje, gdy potrzebny jest przeszczep nerki, a jedynym dawcą dla Kate może być siostra. Anna sprzeciwia się temu, pozywa rodziców do sądu i domaga się odebrania im prawa do decydowania o jej ciele. Jeśli wygra, Kate umrze…



Osoba głuchoniewidoma

5. Cudotwórczyni (2000) - historia Helen Keller – amerykańskiej głuchoniewidomej pisarki, pedagożki i działaczki społecznej oraz jej nauczycielki, Anne Sullivan. Keller, gdy miała 19 miesięcy zachorowała na nieznaną chorobę, która sprawiła, że stała się zarówno osobą niewidomą, jak i głuchą. Z rodziną porozumiewała się za pomocą domowych znaków, potrafiła też odróżnić ludzi za pomocą wibracji ich kroków. Gdy rozpoczęła naukę w szkole dla niewidomych, poznała Anne Sullivan, która stała się jej guwernantką. Pod jej opieką Keller nauczyła się alfabetu Braille’a i rozpoczęła studia w szkole dla głuchych w Bostonie i otrzymała tytuł bakalaureata oraz opanowała kilka języków. Prowadziła działalność naukową i społeczną.



Schizofrenia

6. Piękny umysł (2001) – historia życia genialnego matematyka, inspirowana biografią amerykańskiego naukowca, laureata Nagrody Nobla Johna Forbesa Nasha. Nash jako młody naukowiec pisze pracę na temat teorii gier, która okazuje się przełomowym odkryciem naukowym. Gdy mężczyzna stoi u progu międzynarodowej kariery, lekarze diagnozują u niego schizofrenię. Od tej pory musi się nauczyć rozróżniać, co jest rzeczywistością, a co urojeniem. W walce z chorobą wspiera go żona. Okazuje się, że nawet choroba psychiczna nie jest w stanie pokonać genialnego umysłu.



Choroby neurologiczne - mózgowe porażenie dziecięce

7. Moja lewa stopa (1989) - historia Christy’ego Browna. Główny bohater urodził się w ubogiej i wielodzietnej rodzinie, cierpiał na ciężką postać porażenia mózgowego, mógł poruszać jedynie lewą stopą. Pomimo ograniczeń, starał się funkcjonować w życiu rodzinnym. Jego bliscy są dla niego ogromnym wsparciem. Christy ma też problemy z mową, co sprawia, że społeczeństwo traktuje go jak istotę bezrozumną. Chłopak nie poddaje się i pisze stopą pierwszy wyraz. Później odkrywa w sobie talent malarski, dzięki któremu jego życie się odmieni. Stanie się znanym artystą malującym stopą, a ludzie będą oglądać wystawy jego obrazów. Film pokazuje jak trudne jest życie osoby ze znaczną niepełnosprawnością. Jednak historia Christy’ego jest też dowodem na to, że osoba niesprawna wcale nie jest gorsza od osoby sprawnej i jeśli będzie wytrwała w swoich dążeniach, to osiągnie sukces.



Spektrum autyzmu - zespół Aspergera

8. Adam (2009) - główny bohater ma zespół Aspergera. Choroba sprawia, że ma problemy ze zrozumieniem uczuć i emocji innych ludzi, a także z wyrażaniem swoich. Nie śmieszą go żarty, nie potrafi też wyczuć ironii, dlatego jest mu trudniej nawiązać relacje z otoczeniem. Pomimo tego, że jest inteligentny i wykształcony ma problemy ze znalezieniem pracy. Większość czasu spędza samotnie w swoim mieszkaniu. Pewnego dnia poznaje swoją nową sąsiadkę Beth. Pomiędzy nimi rodzi się uczucie. Jednak ich wspólne życie wcale nie będzie łatwe ze względu na ograniczenia Adama. Czy miłość pokona wszelkie bariery…?



Zespół Downa

9. Ja też! (2009) - Film opowiada o Danielu – mężczyźnie z zespołem Downa, który jako pierwszy Europejczyk zdobył wyższe wykształcenie. Rozpoczyna swoją pierwszą pracę w urzędzie miasta w wydziale ds. osób niepełnosprawnych. Pracuje tam również Laura. Początkowo dziewczyna traktuje go bardzo stereotypowo – jak niezaradnego petenta, a nie jak kolegę z pracy czy partnera. Jednak z czasem zaprzyjaźnia się z nim, a on się w niej zakochuje. Obserwując Daniela w relacji z rodziną, można zauważyć, że mimo niewyraźnej mowy, mongoidalnych rysów twarzy, posiada większą wrażliwość i elokwencję niż przeciętny człowiek. Dlatego nie można go oceniać według kliszy. Jego najbliżsi to wiedzą a reszta otoczenia musi się dopiero o tym przekonać. Film pokazuje emancypację osoby niepełnosprawnej, jej prawo do jak najpełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym i przeżywania tych samych uczuć, co ludzie w pełni sprawni.



Depresja

10. Helen (2009) - główna bohaterka jest nauczycielem akademickim, spełnia się w pracy, ma kochającego męża i dobre relacje z nastoletnią córką. Wydaje się, że niczego jej nie brakuje do szczęścia. Kobieta popada jednak w depresję. Rodzina próbuje jej pomóc, niestety, bezskutecznie. Sytuacja zmienia się gdy Helen poznaje młodą dziewczynę, która również zmagała się z depresją.

Multimedia

realizujemy projekt:

Uniwersytet z Wyobraźnią

Niepełnosprawność jest jak deszcz - my dajemy Ci Parasol

facebook