- Jesteś studentem neuronietypowym i potrzebujesz wsparcia?
- Wśród Twoich kolegów i koleżanek jest osoba, która ma problemy związane z neuronietypowością?
- Chciałbyś zostać wolontariuszem-asystentem?
Daj znać!
Projekt „Asystent studenta z ASD” na UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM w Poznaniu współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach IV Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”.
Celem projektu jest zwiększenie szans neuronietypowych studentów na ukończenie studiów oraz ich aktywizację społeczną i zawodową poprzez podjęcie współpracy z Liderem / Asystentem studenta z ASD.
Koordynatorem Projektu na naszej Uczelni jest:
dr n. med. Halina Bogusz
Katedra i Zakład Historii i Filozofii Nauk Medycznych, Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepelnosprawnych
W polskich szkołach wyższych, na różnych kierunkach studiów, studiuje coraz więcej osób neuronietypowych, czyli osób z trudnościami ze spektrum autyzmu (ASD).Takie osoby mogą być bardzo dobrymi studentami, ale potrzebują odpowiedniego wsparcia. Osoby neuronietypowe często mają trudności w zrozumieniu zasad obowiązujących na uczelni. Osoby neuronietypowe często mają trudności w przekazywaniu informacji wykładowcom, pracownikom administracji uczelnianej oraz swoim kolegom, a także we właściwym zrozumieniu informacji, które te osoby kierują do nich. Dlatego często dochodzi do nieporozumień utrudniających studiowanie.
Osobą, która może pomóc w rozwiązaniu takich nieporozumień jest asystent/tłumacz społeczny osoby z ASD.
Studentów studiów licencjackich i magisterskich, a także słuchaczy Szkoły Doktorskiej, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia Asystenta.
Telefon: 601 446 315
E-mail: halina.bogusz@ump.edu.pl
Nawet co dziesiąta osoba z Zespołem Aspergera przejawia specjalne zdolności i może być wybitnym absolwentem i naukowcem. Często jednak na jej drodze stają trudności w odnalezieniu się w nowym środowisku.