Projekt dobiega końca. 21 czerwca zarządzeniem Pana Rektora został wprowadzony Regulamin wsparcia studentów lub doktorantów z ASD. Można go przeczytać tutaj:
» Regulamin wsparcia studentów lub doktorantów z ASD
Mamy asystentkę studentów z ASD, która może udzielać im wsparcia - studentkę Panią Natalię Kulus.
Koordynatorem wsparcia studentów z ASD pozostaje dotychczasowa koordynator projektu - dr med. Halina Bogusz.
Tak więc koniec staje się początkiem - regularnej działalności na rzecz osób ze spektrum autyzmu na naszej Uczelni.
Dzięki temu projektowi rozszerzamy nasze spojrzenie na dostępność, lepiej rozumiemy, że w inności warto szukać potencjału, a nie przeszkód.
Szczególne podziękowania kierujemy do Fundacji SOWELO, troskliwego opiekuna projektu oraz do DGA, które prowadziło projekt i służyło nieustannie i niezwykle cierpliwie pomocą prawną w tworzeniu Regulaminu i ram organizacyjnych projektu.
Jeszcze w maju odbędą się szkolenia dla przyszłych asystentów studentów z ASD na naszej uczelni. Będą one prowadzone przez terapeutkę, mającą wieloletnie praktyczne doświadczenie we wspieraniu studentów z ASD.
Mamy już kandydatki na asystentów studentów z ASD, które wkrótce rozpoczną cykl szkoleń. Wszystkich, którzy chcieliby dołączyć zapraszamy do kontaktu bon@ump.edu.pl lub tel. 601446315.
Bardzo ciekawe materiały o całym systemie pomocy osobom z ASD w zdobywaniu edukacji można znaleźć na stronie Fundacji FURIA.
Obecnie dobiegają końca prace nad regulaminem wsparcia studentów z ASD. Takie dokumenty powstają na wszystkich uczelniach biorących udział w projekcie.
System pomocy studentom neuronietypowym ma być oparty na asystentach-wolontariuszach, którzy stworzą grupę wsparcia studentów z ASD. Do tej grupy mogą należeć także studenci neuronietypowi. Uzyskanie pomocy w funkcjonowaniu na uczelni nie ma być wyręczaniem studenta, ale pomocą w poznawaniu uczelni, jej zasad i spełnianiu akademickich norm, które dla studentów neuronietypowych wcale nie muszą być oczywiste ani intuicyjne.
ZAPRASZAMY OSOBY CHĘTNE DO ZOSTANIA ASYSTENTAMI DO ZGŁASZANIA SIĘ e-mailem na adres: bon@ump.edu.pl.
Asystentami-wolontariuszami mogą zostać pracownicy uczelni lub studenci. Kontakt z osobą neuronietypową może być nie tylko dla niej cenną pomocą, ale i dla osoby pomagającej nowym doświadczeniem, otwierającym na różnorodność osób i pomagającym na zbudowanie własnej postawy szacunku wobec każdej osoby, nawet tej, która wydaje się inna.
Serdecznie zapraszam
Halina Bogusz
Koordynator projektu
W ramach realizacji projektu Asystent studenta z ASD zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w cyklu wykładów Pani dr hab. Anny Prokopiak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie:
"ŚWIATU POTRZEBA UMYSŁÓW RÓŻNEGO RODZAJU - rozważania o spektrum autyzmu i zarządzaniu neuroróżnorodnością”.
Wykłady odbędą się online w dniach:
• 14 marca (wtorek) 08.00-11.15
• 21 marca (wtorek) 08.00-11.15
• 28 marca (wtorek) 08.00-10.15
Zainteresowanych prosimy o kontakt z BON na adres e-mail: bon@ump.edu.pl. Prześlemy Państwu link i hasło do wydarzenia.