Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych

Niepełnosprawność jest jak deszcz - my dajemy Ci Parasol

en

Vademecum


VADEMECUM STUDENTA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ UMP

Niepełnosprawność jest jak deszcz.
My dajemy Ci parasol


Jeżeli otrzymałeś wiadomość o przyjęciu na UMP i jesteś osobą z niepełnosprawnością – pozwól, że przede wszystkim Ci pogratulujemy.

Twoja droga na naszą uczelnię była, być może, trudniejsza niż wielu Twoich rówieśników. Jesteśmy po to, aby Twoje studia były udane i zakończyły się sukcesem.

Nasze hasło przyrównuje niepełnosprawność do deszczu. On pada wtedy, kiedy dotykają Cię skutki Twojej niepełnosprawności. Mamy dla Ciebie wiele parasoli, o których piszemy poniżej. Wybierz te, które najlepiej ochronią Cię przed deszczem.


1. BIURO DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (BON)

Nasze biuro to dla Ciebie miejsce „pierwszego kontaktu”, gdzie zawsze uzyskasz informacje, wsparcie i życzliwy uśmiech.

BON mieści się w Collegium Stomatologicum (I piętro, w Uczelnianym Centrum Obsługi Studentów)

Możesz do nas napisać: bon@ump.edu.pl lub zadzwonić: 618547526.


2. JAKIE DOKUMENTY POTWIERDZAJĄ TWOJĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ? 

Podstawowym dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność jest orzeczenie (o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub analogiczne), wydawane przez organy administracyjne. Przy niektórych uprawnieniach, jak np. otrzymanie stypendium dla osób niepełnosprawnych wymaga się przedstawienia takiego orzeczenia. Zdajemy sobie jednak sprawę, że zjawisko niepełnosprawności jest szersze. Dlatego wiele uprawnień przyznajemy także osobom bez orzeczenia. Wtedy prosimy o innego rodzaju dokumentację medyczną do wglądu.


3. WSPARCIE W PROCESIE DYDAKTYCZNYM

Wspomaganie studentów niepełnosprawnych w procesie dydaktycznym NIE POLEGA na obniżaniu wymagań. Poziom wykształcenia osoby niepełnosprawnej nie może być niższy.

Aby umożliwić Ci równy strat z osobami bez niepełnosprawności przewidujemy kilka różnych form wsparcia.

3.1. Możesz otrzymać dokument potwierdzający Twoje specjalne uprawnienia w procesie dydaktycznym, związane z Twoją niepełnosprawnością, np. przedłużenie czasu egzaminów i zaliczeń, zmiana formy egzaminu, możliwość nagrywania zajęć lub uzyskiwania materiałów w dogodnej dla Ciebie formie, zwiększenie możliwości odrabiania nieobecności. Aby uzyskać ten dokument, zatwierdzany przez Dziekana Twojego wydziału, zgłoś się do BON.
Wspólnie, w czasie rozmowy ustalimy jakie rozwiązania są Ci potrzebne. W Twoim imieniu przedstawimy projekt dokumentu Dziekanowi.
Po zatwierdzeniu dokumentu możemy także zając się przesłaniem go do wszystkich koordynatorów Twoich zajęć.

3.2 Indywidualna organizacja zajęć. (IOZ)

Jest to przewidziana regulaminem studiów forma, polegająca na możliwości elastycznego podejścia do planu zajęć, zmiany grup dziekańskich. Prośbę o taką możliwość trzeba skierować do Dziekana za pośrednictwem UCOS, drogą mailową na odpowiednim formularzu UCOS Podanie do Dziekana.
Odpowiedź z dziekanatu otrzymasz mailem poprzez UCOS. Odmowa może wynikać ze względów organizacyjnych, ponieważ niektóre zajęcia (zwłaszcza laboratoryjne) nie dają możliwości łatwego zwiększania grup.
W przypadku odmowy, można - za pośrednictwem dziekanatu - umówić się na osobiste spotkanie z Dziekanem.

Wydział Lekarski
ul. Bukowska 70, 60-812 Poznań
tel.: 61 854 75 30, 61 854 75 31, 61 854 75 32
e-mail: biurodziekanawl@ump.edu.pl
Godziny pracy: poniedziałek-piątek 11.00-15.00

Wydział Medyczny
ul. Bukowska 70, 60-812 Poznań
tel.: 61 854 71 31
e-mail: dwmed@ump.edu.pl
Godziny pracy: poniedziałek–piątek 8.00-15.00

Wydział Farmaceutyczny
ul. Bukowska 70, 60-812 Poznań
tel.: 61 854 74 94, 61 854 74 95, 61 854 74 96
e-mail: bodwf@ump.edu.pl
Godziny pracy: poniedziałek-piątek 11.00-15.00

Wydział Nauk o Zdrowiu
ul. Bukowska 70, 60-812 Poznań
tel.: 61 854 75 33, 61 854 75 36, 61 854 71 37
e-mail: dziekanwnoz@ump.edu.pl
Godziny pracy: poniedziałek–piątek 8.00-15.00

3.3 Inne formy indywidualnego wsparcia.

Chcemy aby wsparcie w procesie dydaktycznym było jak najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb. Jeżeli potrzebujesz indywidualnych dostosowań, wszelkie inne formy wsparcia są realizowane za pośrednictwem BON.

3.4 Jeżeli jesteś studentem ze spektrum autyzmu możemy zaproponować Ci wsparcie asystenta - wolontariusza. Szczegóły na temat tego wsparcia są opisane w odrębnym dokumencie Regulamin wsparcia studentów z ASD:
Zarządzenie nr 76/23 - Zarządzenia - Biuletyn Informacji Publicznej Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ump.edu.pl)


4. WSPARCIE BYTOWE I TECHNICZNE 

4.1 Miejsca w akademikach

Jeśli z powodu swojej niepełnosprawności masz szczególne potrzeby dotyczące zakwaterowania, np. potrzebujesz samodzielny pokój  w akademiku, szczególną organizację przestrzeni, udogodnienia techniczne, prosimy abyś:

  • pilnie skontaktował się z BON i przedstawił swoje potrzeby,
  • jednocześnie złożył podanie o miejsce w akademiku w systemie WISUS. 

Wspólnie z zarządem domów studenckich i władzami Uczelni znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Informacje o dostępności architektonicznej naszych akademików:
Deklaracja dostępności - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ump.edu.pl)

4.2 Udogodnienia techniczne. Sprzęt i usługi

Jeżeli ze względu na swoją niepełnosprawność potrzebujesz udogodnień technicznych (np. pętle indukcyjne) lub szczególnej usługi (np. transportu na zajęcia), zgłoś swoje potrzeby pracownikom BON – mailem, telefonicznie lub osobiście. Wspólnie wypracujemy najlepsze z możliwych rozwiązań. 

W Bibliotece Głównej istnieje stanowisko zaopatrzone w powiększalnik oraz program powiększający i specjalną klawiaturę dla osób słabowidzących. Biblioteka posiada także skaner, który pozwala na szybkie skanowanie do formatu elektronicznego. Jeżeli taka forma jest dla Ciebie wygodniejsza, zgłoś w Bibliotece swoją potrzebę.


5. WSPARCIE FINANSOWE

Każdy student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności (o stopniu niepełnosprawności lub równoważne) ma prawo do stypendium dla osób niepełnosprawnych – na mocy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Szczegóły dotyczące ubiegania się o to stypendium znajdziesz na stronie UCOS:
Stypendium dla osób niepełnosprawnych - Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ump.edu.pl)

Tryb przyznawania tego stypendium opisany jest w Regulaminie świadczeń:
Zarządzenie nr 108/22 - Zarządzenia - Biuletyn Informacji Publicznej Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ump.edu.pl)


6. WF DLA STUDENTÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Jeśli nie możesz uczestniczyć w standardowych zajęciach z wf-u:

  • przyjdź na pierwsze zajęcia z grupą, do której zostałeś przypisany,
  • przedstaw zaświadczenie lekarskie, w którym powinno być napisane, jakie ćwiczenia są dla Ciebie wskazane, a jakie przeciwwskazane,
  • skontaktuj się z p. Katarzyną Maciałczyk-Paprocką, która zajmuje się zajęciami rehabilitacyjnymi: paprocka@ump.edu.pl lub 61 854 70 99.


PAMIĘTAJ!
Niepełnosprawność nie jest powodem do wstydu - wręcz przeciwnie.
Otwarte sygnalizowanie swoich potrzeb, najlepiej zawczasu, ułatwia ich zaspokojenie, oszczędza nerwowych sytuacji.



Czym jest potwierdzenie uprawnień wynikających z niepełnosprawności i jak je otrzymać?

Potwierdzenie uprawnień wynikających z niepełnosprawności  to dokument, w którym zapisane są dostosowania procesu edukacyjnego do indywidualnych potrzeb studenta np. wydłużony czas na egzaminie czy zmiana formy egzaminu np. z pisemnej na ustną.

Jeśli potrzebujesz takiego dokumentu:

1. Skontaktuj się z BON (osobiście, telefoniczne: 61 854 75 26, mailowo: bon@ump.edu.pl)
2. Umów się z na spotkanie z Pełnomocnikiem Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych/pracownikiem BON. Koniecznie zabierz ze sobą dokumentację medyczną!
3. Wspólnie ustalicie proponowane uprawnienia
4. BON przygotuje dla Ciebie dokument
5. Dokument zostanie zatwierdzony przez Dziekana i Pełnomocnika
6. Przekażemy Tobie dokument
7. Jeśli wyrazisz taką prośbę, prześlemy informacje o Twoich uprawnieniach prowadzącym zajęcia. Możesz również zrobić to samodzielnie



Wsparcie dla studentów ze spektrum autyzmu (ASD)

Szerokie pojęcie spektrum autyzmu obejmuje także grupę osób z tzw. neuronietypowością, które mają najczęściej poważny potencjał intelektualny. Pomimo tego ich specyficzne cechy mogą sprawiać im w życiu codziennym spore kłopoty. Aby temu zapobiec wprowadziliśmy na Uczelni specjalny, dedykowany tym studentom system wsparcia, oparty na wolontaryjnej pomocy przeszkolonych asystentów.

Nie wahaj się poprosić o taką pomoc! Poniżej znajdziesz Regulamin udzielania pomocy studentom z ASD, wzór kontraktu, który podpisze z Tobą wolontariusz oraz wniosek o przyznanie tego typu wsparcia. Nie musisz go samodzielnie wypełniać. Skontaktuj się z naszym biurem. Napisz maila lub zadzwoń. Pomożemy Ci.

» Regulamin wsparcia studentów z ASD
» Wniosek o przyznanie wsparcia
» Kontrakt studenta z asystentem - wzór

 
 
Vademecum

realizujemy projekt:

Uniwersytet z Wyobraźnią

Niepełnosprawność jest jak deszcz - my dajemy Ci Parasol

facebook