Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych

Poradnik studenta I roku

05-10-2022

Drogi Studencie I roku!

Serdecznie gratulujemy i witamy Cię w gronie studentów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu! Zanim wyruszysz w tę fascynującą podróż, jaką są studia medyczne, przeczytaj, proszę poniższe informacje, które pozwolą Ci się odnaleźć podczas pierwszych dni na uczelni.

Co to jest BON?

BON - Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych to miejsce, które powstało z myślą o studentach i pracownikach z niepełnosprawnościami. Na co dzień rozdajemy niepełnosprawnym studentom parasole, czyli wspieramy ich w trakcie studiowania w wielu aspektach. Obecnie realizujemy też projekt „Uniwersytet z wyobraźnią”, czyli dokładamy starań, aby nasza uczelnia była jeszcze bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach projektu m.in.:

• powstała strona internetowa naszego biura, którą właśnie przeglądasz :-)
  • stworzyliśmy Centrum Wsparcia Psychicznego, gdzie doświadczeni psycholodzy prowadzą konsultacje stacjonarne oraz dyżurują przy telefonach;
  • zakupiliśmy krzesła ewakuacyjne, które, w sytuacji zagrożenia, pomogą w bezpieczny sposób opuścić budynki osobom z niepełnosprawnościami;
  • w Domu Studenckim „Wawrzynek” zostanie zainstalowana platforma, która pomoże osobom z chorobami narządu ruchu dostać się na wyższe kondygnacje;
  • zadbamy o to, aby strony internetowe, systemy uczelniane były dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku;
  • przeprowadzimy cykl szkoleń, aby uwrażliwić pracowników UMP na potrzeby osób niepełnosprawnych;
  • już wkrótce w Bibliotece Głównej pojawi się nowoczesny skaner, który będzie szybciej wykonywał kopie książek oraz innych materiałów bibliotecznych do użytku własnego dla studentów z niepełnosprawnościami.

PODSUMOWUJĄC: Cały czas pracujemy nad dostępnością. Jeśli widzisz jakieś braki – zgłoś je nam!

Większość budynków UMP jest dostępna architektonicznie (windy, podjazdy, rozsuwane drzwi, wejście z poziomu 0). Jeśli będziesz miał zajęcia w budynku, który z jakichś powodów będzie dla Ciebie niedostępny – skontaktuj się z nami! Uruchomimy wyobraźnię i poszukamy satysfakcjonującego rozwiązania!

CO BON MOŻE CI ZAOFEROWAĆ:

• indywidualne wsparcie procesu dydaktycznego dostosowane do twojej niepełnosprawności (np. wydłużenie czasu na egzaminie, zmiana formy egzaminu, powiększona czcionka w materiałach dydaktycznych), które zostanie zapisane w postaci dokumentu POTWIERDZENIE UPRAWNIEŃ WYNIKAJĄCYCH Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI,
  • dostęp do technologii wspierających (komputery z zainstalowanymi programami powiększającymi w Centrum Innowacyjnych Technik Kształcenia, możliwość skorzystania z powiększalnika, wypożyczenia lupy elektronicznej lub pętli indukcyjnej),
  • wsparcie psychologiczne.

POMOC MATERIALNA

STYPENDIUM DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – możesz ubiegać się o nie jeśli posiadasz aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Wypełnij wniosek w systemie WISUS, wydrukuj go, podpisz i wraz z orzeczeniem złóż dokumenty w Uczelnianym Centrum Obsługi Studentów. Szczegółowe informacje: Stypendium dla osób niepełnosprawnych

Pobieranie stypendium dla osób niepełnosprawnych nie koliduje z korzystaniem z innych form pomocy materialnej STYPENDIUM SOCJALNEGO, ZAPOMOGI czy STYPENDIUM REKTORA. Więcej informacji: Stypendia

Orzeczenie o niepełnosprawności uprawnia również do skorzystania z programu PFRON „Aktywny samorząd” Moduł II  – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym dla osób ze znacznym lub z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pobierających naukę w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium, a także dla osób mających przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi.

Szczegółowe informacje: Zadania i terminy składania wniosków – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu

WF DLA STUDENTÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Jeśli nie możesz uczestniczyć w standardowych zajęciach z wf-u:

• przyjdź na pierwsze zajęcia z grupą, do której zostałeś przypisany,
  • przedstaw zaświadczenie lekarskie, w którym powinno być napisane, jakie ćwiczenia są dla Ciebie wskazane, a jakie przeciwwskazane,
  • skontaktuj się z p. Katarzyną Maciałczyk-Paprocką, która zajmuje się zajęciami rehabilitacyjnymi.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z BON w dogodnej formie! Czekamy na Ciebie!

Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych
dr n. med. Halina Bogusz
tel. 601 446 315
dyżur: środa 10-13 w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym ul. Przybyszewskiego 37a pokój 1.37 oraz w innych godzinach po umówieniu mailem.

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych
Collegium Stomatologicum
ul. Bukowska 70 pokój D-132 (I piętro od windy korytarzem prosto i w lewo, obok wydawnictwa UMP)
e-mail: bon@ump.edu.pl